Rüyada Cinsellik Görmek Yaşamak

Rüyada Cinsellik Görmek Yaşamak

Cinsel hayatın hayal alemine yansımasından değil de cinsellikle ilgili hayal kurabilmenin buna olumlu katkısından söz edilebilir. Fantezilerin varlığı, aktif ve doyumlu bir cinselliğin göstergesi kabul ediliyor. Cinsel fanteziler, cinsel uyarılmayı artırmada, cinselliğin sıradanlaşmasını önlemede, seks hayatını renklendirmede kuşkusuz ki önemli öğeler. Ancak “fantezi” kavramı çoğunlukla yanlış anlaşılarak, düşünülenlerin hayata geçirilmesi olarak algılanıyor. Fantezi içeriklerinin bir kısmının sıra dışı cinsel eylemler olabilmesi de kabulü zorlaştırıyor.

Dolayısıyla fanteziler “ayıp, suç, sapkınlık” kavramlarıyla birlikte anılıyor. Oysa fantezinin kelime anlamı “düşlem”. Fantezilerin hayaldeki kurgular olduğu, istenirse hayata geçirilebileceği, paylaşılabileceği, istenmezse paylaşılmayacağı konusunda kadına güven vermek ise dirençlerini kırma konusunda yardımcı olabiliyor. “Gündüz düşü” diye de adlandırılan her tür fantezinin doğal ve normal olduğunun, partnerle yaşanan cinsellikte de fantezi kurmanın olağan olduğunun altını çizmek gerekiyor. Fantezilerin partnerli cinsellikte hayata geçirilmesi ise bunun bireylerce kabul görmesi, hoşa gitmesi durumunda mümkün olabiliyor.Uykuda orgazm nedir?

Fanteziler gündüz düşü olarak kabul edilirken, gece de düş gördüğümüzün unutulmaması gerekiyor. Uykuda orgazm, çoğu araştırmacı tarafından bedenin bilinçsiz bir işlevi olarak kabul ediliyor. Bu tanım, genellikle erotik rüya kavramıyla birlikte anılıyor. Kadınlarda ihmal edilmiş uykuda orgazm, son yıllara kadar yok sayılıyordu. Bu durum gece kirlenmesi, uykuda bel gelmesi, gece boşalması, düş azması, ıslak rüya gibi isimlerle de anılıyor. Kadınlarda çoğunlukla farkındalık ve isimlendirme olmuyor. Çünkü cinsel eğitim de taraflı... Erkeklere “gece boşalması” anlatılıyor, oysa kadının yaşadığının adı bile yok. Uykuda orgazm bedenin doğal işlevi olmakla birlikte, bilinçli cinsel etkinliğin karşılığı olmuyor.

Erotik rüya görmek, cinsiyete göre değişiyor mu?

Evet, erkeklerin ve kadınların erotik rüyaları arasında farklar olduğu biliniyor. Araştırmalar, kadınların fantezilerinde ve rüyalarında bile pasif ve edilgen konumda olduklarını gösteriyor. Yaşam boyu erotik rüya görme oranı erkeklerde yüzde 100’e yakın iken bu sayı kadınlarda yüzde 40-70’te kalıyor. Erkekler ergenlikte çok sık erotik rüya görüyor. Partnerli cinselliğe geçişle bu oran azalabiliyor. Kadınlarda ise erotik rüyalar ve uykuda orgazma ileri yaşta rastlanıyor. Hele de mastürbasyon yapmayan kadınlarda, sıklıkla ilk partnerle yakınlaşmalardan sonra ortaya çıkan cinselliğin keşfiyle başlıyor.

Erkek ve kadın cinselliğinin anatomisi, fizyolojisi, psikolojisi, sosyolojisi, kültürel kabulleri; fanteziyi ve rüyayı üreten bölge ile erkek ve kadın beyni farklı. Kadın cinselliğinin birçok faktör tarafından kontrol edildiği, erkeklere göre kompleks olduğu kabul ediliyor. Fanteziler ve rüyaların önemi, ilk cinsellik araştırmalarını yapan Kinsey’nin raporlarında belirtilmiş, daha sonra yapılan araştırmalarla da benzer sonuçlar alınmıştı. Daha da önemlisi bunlar danışanların öykülerinden doğrulanmıştı.

Erkeklerde genellikle tanınan, ünlü ve çekici biriyle sıra dışı cinsel eylemleri ve mutlaka birleşmeyi içeren kısa erotik rüyaları olduğu bildiriliyor. Kadınlar ise daha önceden partnerleriyle yaşadıkları cinsel eylemleri hayal etmeyi tercih ettiği için, rüyalar da bu şekilde oluyor. Sevdikleri biriyle romantik yakınlaşmaları içeren uzun rüyalar da görülebiliyor. Erkekler rüyalarında sıklıkla tanınmış biriyle hızlıca cinsel birleşmeyi içeren durumları aktarırken; kadınlar yüzde 90 önceden tanınan, hoşlanılan karşı cinsle, sıklıkla dokunmalarla sınırlı, nadiren de cinsel birleşmeyi içeren rüyalar bildiriyor. Bu yönden bakarsak, aslında kadınların hayalleri bile kısıtlı. Birleşme dışı cinsel davranışların senaryolaştırılması daha yaygın. Rüyalarda bile duyguyla öpüşmeye evet ama birleşmek nadiren oluyor.

Kadınlar gerek gündüz, gerekse gece düşlerini açıklamaktan da sıkılıyor. Çünkü geleneksel kadın rolüyle bağdaşan hareket biçimi “sıkılmak.” Sonuçta; fantezi kurmanın, erotik rüya görmenin bile suç, ahlaksızlık, günah, ayıp sayıldığı, kadınların cinselliği evlendiği erkeklerden öğrendiği, cinselliğini erkeğin izin verdiğince yaşadığı, üstelik renkli yaşamadığı ve yaşatmadığı için suçlandığı bir toplumda yaşıyoruz.

Bu tür rüyalar kişinin gündelik yaşantısını nasıl etkiliyor?

Aslında keyifli rüyalar olarak kodlanıp, olumsuz etkilememesi gerekiyor ama çoğu kişide alışılmamış rüya içeriği nedeniyle suçluluğa yol açarak, olumsuzluk yaratabiliyor. Cinsel terapistler içinse aktif cinsel yaşamı olamayan insanlar açısından cinsel isteğin var olduğu ve en azından cinsel istek bozukluğu bulunmadığı yolunda bir gösterge şeklinde kabul ediliyor. Toplumumuzda cinsel rüya ve orgazm gusül abdesti zorunluğunu doğuracağından, sabahları banyo yapma gençler ve yaşlılar açısından problem olarak görülüyor. Bunun üzerine “Evdekiler anlarsa!” sorunsalı da durumu pekiştirerek, sıkıntıya yol açabiliyor.

Cinsel doyumsuzluğun bunda etkisi var mı? Yoksa sağlıklı ve düzenli bir cinsel ilişkisi olan kişiler de bu tür rüyalar görebilir mi?

Uzun yıllar, bilinçliyken cinsellik yaşamayan kişilerin uykuda orgazmla doğal bir çözüm üretip, gereksinimlerini karşıladıkları düşünüldü. Erkekler için bu kısmen doğru olabilir. Aktif cinsel yaşam, mastürbasyon ve partnerli cinsellik yaşanmadığında erkeklerde erotik rüyalar artabiliyor. Oysa Kinsey ve sonraki araştırmacılar kadınlar açısından buna karşı çıkıyor. Uykuda orgazm, kadınların uyanıklıkta orgazm olabilirlikleriyle doğru orantılı oluyor. Uyanıklıkta seksüel perhizler, uykuda orgazm sıklığını artırmıyor. Aksine kadınlarda cinsel rüya ve istem dışı orgazmlar, uyanıklıktaki istemli orgazm sayısı çoğalınca fazlalaşabiliyor.

Evli ya da süren bir ilişkisi olan kadınların rüyalarında farklı erkekleri görmesi neye işaret ediyor? Bu durum kadında suçluluk duygusu yaratıyor mu?

Aslında hiçbir şey anlatmıyor. Aynı durum erkekler için de geçerli! Bu durum eşin daha az çekici olması anlamına da gelmiyor. Uyku, yasaklar ve özdenetimden arındırılmış bir ortam. Rüya içeriği farklı partnerleri kapsayabileceği gibi, alışılmamış ve yasaklanmış davranışları da barındırabiliyor ve bu olağan kabul ediliyor. Ama çoğunlukla kadınlar uyku ve fantezideki partneri “kuma” gibi düşünüp, eşleri için bunu yok sayarak, kabullenmiyor. Hal böyle olunca, kendi cinsel rüyalarıyla ilgili de suçluluk duyuyor.

İnternet, filmler ve kitaplar gibi çevresel faktörler erotik içerikli rüyaların görülmesinde etkili mi?

Uyanıklıktaki uyarılma durumu açısından dünyadaki ve ülkemizdeki medya organları incelendiğinde, televizyon, internet ve gazetede cinsel obje olarak kadın bedeninin çok daha sık kullanıldığı görülüyor. Dolayısıyla heteroseksüel erkekler ve eşcinsel kadınlar, cinsel fantezileri tetikleyen dış uyaranlarla daha çok karşılaşıyor. Heteroseksüel kadınların ise daha çok dış etken olarak yakınlarında hoşlandıkları birilerinin olması durumunda cinsel rüyaları artıyor.

Peki sonuç olarak erotik rüya görmenin sağlıklı olduğu söylenebilir mi?

Kesinlikle evet!

Sürekli hale gelirse bir uzmana danışmak gerekir mi?

Çoğunlukla hayır. Aktif cinsel yaşam da süreklilik arz eder ve uzmana danışmak gerekmez. Nadiren, özellikle yaşlılarda spontan uyarılma bozukluğu olarak adlandırılan hastalığın bir komponenti olarak ortaya çıktığında ise uzman yardımı almak gerekiyor. Bu durumda uyanıklıkta da durup dururken, istemli bir cinsel uyarı olmaksızın istemsiz orgazm olabiliyor. Artmış cinsel rüyalar da buna eşlik ediyor. Söz konusu hastalık halinde altta yatan tıbbi nedenin araştırılması, epileptik bozukluklar ya da ilaçların yan etkileri gibi birtakım durumların ayrıştırılması önem taşıyor.

Rüyalar nasıl yorumlanmalı?

Rüyalar yasaksız ve özdenetimden uzak olduğu için yaşananlar da kimi zaman fütursuz ve kontrolsüz gerçekleşebiliyor. Örneğin heteroseksüel bir kadın, rüyasında lezbiyen bir ilişki yaşayabiliyor. Uyandığında suçluluk duymak bir yana, bundan keyif almak da mümkün olabiliyor. Bu tür bir durumun nasıl yorumlanabileceğini sorduğumuz Dr. Ceyda Güvenç, rüyada yaşananların bir anlam ifade edemeyeceğini belirterek, “Bu olabilir ve kişinin eşcinsel arzuları olduğu anlamına gelmez. Lezbiyen bir kadın da rüyasında heteroseksüel bir ilişki içinde olabilir. Örneğin rüyada Angelina Jolie’yi görmek, onunla birlikte olmak isteğini göstermiyor. Ancak genel itibarıyla insanlar cinsel yönelimleri doğrultusunda fantezi kurup, rüya görüyor. Arada sırada cinsel yönelime denk düşmeyen rüyalar görmek ise olağan kabul ediliyor” diyor.

Rüyada biriyle cinsel ilişkiye girmek, talihinizin bir anda açılması ile birlikte önünüze çok büyük fırsatlar sunulacağına yorumlanır. Çok büyük iyilikler ile karşılaşabilirsiniz. Birileri tarafından önemli destekler görebilir ve iyimser kişilerle birlikte hayırlı işler içerisinde bulunabilirsiniz. İç dünyanızda yaşamış olduğunuz sıkıntılar tez zamanda sona erer. Sizi rahatsız eden problemler karşısında güçlü durarak kendinizi daha huzurlu ve saadet dolu hissedebilirsiniz. Hayatınızda her şeyin yolunda gitmeye başlaması ile birlikte yüzünüz gülmeye başlar.

Rüyada tanıdığın biriyle cinsel ilişkiye girmek, hayallerinize er ya da geç kavuşacağınıza çok büyük iyilikler yapacağınıza yorumlanır. Bu kişi tarafından kendinizi huzurlu hissedebilir, ondan güzel haber alabilirsiniz. Rüyada tanımadığın biriyle cinsel ilişkiye girmek, gerçekleşmesi çok zor olan bir hayalinizin gerçek olması ile birlikte bir anda çok şaşıracağınıza ve mutluluktan adeta havalara uçacağınıza yorumlanır.

Rüyada Erkek Erkeğe Cinsel İlişki Görmek

İş ya da eğitim hayatında hiç beklemediğiniz sorunlar ile karşılaşarak moralinizin bozulacağına yorumlanır. Kendinizi şu günlerde şansız hissedebilirsiniz ve işleriniz de bozulabilir. Maddi yönden yaşanacak aksilikler de bir süre sizi zor durumda bırakabilir. Bu yüzden pek çok sorun ile boğuşmak durumunda kalabilirsiniz.

Rüyada Kadın Kadına Cinsel İlişki Görmek

Bir insanın size iftira atması ve sizi kandırmaya çalışması olarak yorumlanır. Çevrenizden tepkiler ile karşılaşarak kendinizi bir anda büyük bir karmaşa içerisinde bulunabilirsiniz. Kendinizle ilgili çıkan dedikodular yüzünden doğruları başkalarına kanıtlamak zor olabilir.

Rüyada Eşiyle Cinsel İlişkiye Girmek

Ev hayatında huzur ve bereketin artması, eve giren paranın bollaşması olarak yorumlanır. Eşinizle ortak istediğiniz bir şeyi de satın alabilirsiniz. Birlikte çok güzel kararlar alarak başarıya ulaşmanız olasıdır. Geçim sıkıntısı çeken kişiler de yakında eşlerinin desteği ile birlikte bundan kurtulabilirler ve rızkınız artabilir.

Rüyada Sevgiliyle Cinsel İlişkiye Girmek

Sevdiğiniz insan ile mutlu ve mesut bir evliliğe sahip olacağınıza yorumlanır. Bekar olan kızlar sevdikleri erkekten evlilik teklifi alabilirler. İlişkinizde söz nişan durumu da olabilir. Sevdiğiniz kişiyi tüm aile onaylayarak kısa sürede ilişkinizi resmileştirebilirsiniz.

Rüyada eski sevgiliyle cinsel ilişkiye girmek, ilişkisi olan kişiler için ayrılık yaşamaya ya da aralarında büyük bir tartışma olmasına yorumlanır. Sevdiğiniz insan ya da eşinizle büyük sorunlar yaşayabilirsiniz. Belki güven sorunları sebebi ile bir süre ayrı kalmanız da olasıdır. İlişkiniz zedelenebilir ve çok üzüntü çekilebilir.

Rüyada Başkasının Cinsel İlişkiye Girdiğini Görmek

Güç ve zafer elde etmek, öz güveninizi artıracak olaylar yaşamak şeklinde yorumlanır. Kendinizi iş ya da eğitim hayatında öne çıkarabilir ve otoriter kişilerin de sizin başarılarınızı fark etmesini sağlayabilirsiniz. Hırsı ve azmi elden bırakmayarak, hedeflerinize ulaşmanız kolay olabilir

Rüyada Cinsel İlişki Yapanları Görmek

Yakın çevrenizin size faydası dokunabilir ve onlarında desteği ile kendinizi zor durumdan kurtarabilirsiniz. Psikolojik olarak da dostlarınızın yardımı ile rahat edeceksiniz. Kendinizi refah içerisinde bulacaksınız. Büyük şanslar elde ederek bunları doğru değerlendirirseniz, zenginliğe erişmeniz kolay olacak.

Rüyada Ünlü Biriyle Cinsel İlişkiye Girdiğini Görmek

Pozitif enerjini ve yetenekleriniz ile herkesin dikkatini çekebilir ve odak haline gelebilirsiniz. Başkalarının gözünde değeriniz artacak ve insanlar sizi takdir edecekler. Birileri sizi arayarak bir konuda tebrik edebilirler. Şan ve şöhret sahibi de olabilir, adınızı başarılarınızla duyurabilirsiniz.

Rüyada Cinsi Münasebet Görmek

Sıkıntılı günleri geride bırakarak bundan sonra kazancınıza ve mutluluğunuzu artırmaya odaklanabilirsiniz. Artık geleceğiniz için yatırım yapma şansı elde edeceksiniz. Çok karlı işler yapabilir, çok güzel projeler ve ortaklıklar içerisinde yer alabilirsiniz.

Rüyada Yaşlı Biriyle Cinsel İlişkiye Girmek

Çok güvendiğiniz bir insandan zarar görebilirsiniz ve sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Biri sizin güveninizi sarsacak ve onun hakkında duyacağınız şeylere şaşıramayacaksınız. Size haksızlık yapan ve hakkınızı çiğneyen birileri de olabilir.

Rüyada Eşinin Başkasıyla Cinsel İlişkiye Girmesi

Aile içi problemler ile tek başınıza uğraşmak zorunda kalacağınıza yorumlanır. Aile fertlerinin bu konuda size destek olmaması yüzünden aranız açılabilir. Belki bir borcun ödenmesi ya da başka sorunlarla uğraşırken ailenizin size yardım etmemesi yüzünden onlara kırılabilirsiniz.

Rüyada Akraba İle Cinsel İlişkiye Girmek

Haneden sizi üzecek bir haber almanız olasıdır. Bu haber sizin keyfinizi kaçırabilir. Ya da haneden bir akrabanız sizinle ilgili dedikodu yapıyor ve sizi başkalarına kötülüyor olabilir. Bu duyacağınız şeyler moralinizi bozacaktır.

Rüyada Ölmüş Biriyle Cinsel İlişkiye Girmek

Murada ermek ve isteklerin gerçekleşmesi olarak yorumlanır. Bekar olan kişiler yakında dünya evine girebilirler. Kısmetleriniz açılabilir. Evli olan kişilerin eline toplu para geçebilir. Bu para miras, mal mülk satışından elinize geçebilir.

Rüyada Cinsellik

İslami rüya tabirlerine göre, genel olarak hayatta büyük zaferler elde etmek, maddi ve manevi rahatı bulmak, sevdiklerinizin yanınızda olmasına yorumlanır. Gelecek endişelerinizi azaltacak bir takım sürpriz gelişmeler de olabilir. Bazı kaygılarınız yakında son bulacak.


Rüyalar bilinç dışımıza açılan kapılardır. Bilinç dışı; ayıp, günah, yasak tanımaz. Bu nedenle rüyalar kişinin kendi kendine bile itiraf etmediği arzuları barındırır. Ayrıca rüyalar; uyanıkken aklımızı kurcalayan kaygı ve düşünceleri içeren zihinsel işleyişlerin bir sonucu da olabilir.

Rüyalar sembolik anlamlar taşır

Rüyaları gizil anlamlı rüyalar ve görünür içerikli rüyalar olmak üzere ikiye ayırmak gerekiyor. Gizil anlamlı rüyalar; bilinç dışı ve alt beyin rüyalarıdır ve sembolik anlamlar taşırlar. Takıntılar sembollerle ifade edilirler ve takıntıların daha az oluşması için; iki yaşından sonra çocukların, kardeşleri, anne ve babaları ile aynı yatakta yatmamalarını öneriyoruz. Vajinismustan erken boşalmaya kadar cinsel terapide yaptığımız psikolojik yorumları bu rüyalar üzerinden yaparız. Örneğin penis; rüyalarda bir yılan, uzun bir ağaç ya da sivri uçlu kalem şeklinde sembolize edilebilir. Görünür içerikli rüyalar ise; günlük hayatımızda duyduğumuz, yaşadığımız olaylarla bağlantılı olarak gördüğümüz üstbeyin rüyalarıdır.