Rüyada Uçak Bileti Almak Görmek

Rüyada uçak bileti görmek, rüya sahibinin beklenmedik biranda alacağı bir haber ile uzun yola çıkacağına işaret eder. Rüyada uçak bileti görmek, rüya sahibinin istenmeyen bir şekilde çıkacağı yola işaret eder. Rüyada uçak bileti görmek, uzak yerden gelecek tanıdık birine işaret eder. Rüyada uçak bileti görmek, planlanmış olan bir projenin hayata geçirileceğine yorulur. Rüya sahibinin geleceğini güvence altına almak için atılımlarda bulunacağına, işini yada bulunduğu şehri değiştirerek daha iyi bir ortam içinde olacağına delalet eder. Rüya sahibi maceralarla dolu, risk seviyesi yüksek olan bir işe gireceğine delalet eder.

Görülen bu rüya kişinin kıtalar arası yolculuğa çıkacağına ve bu seyahatin sonunda itibar edineceğine işaret eder. Kişinin statü atlayarak dahada kuvvetleneceğine yorumlanır. Rüyada uçak kullanmak islami yorumu bekar kişiler için ise yabancı uyruklu, iyi kalpli, iyi niyetli biri ile evleneceğine işaret eder. Kişinin yabancı biri ile evlenerek o kişinin yaşadığı ülkeye gideceğine ve hayatını yeniden planlayacağını işaret eder.Rüyada uçak bileti almak, rüya sahibinin kafasındaki plan ve projeleri ailesiyle ve yakın çevresiyle paylaşıp fikir alış verişinde bulunacağına işaret eder.Kişinin azim ve çaba ile kendi başına başaracağı işlere yorulur. Tatil amaçlı yada iş amaçlı uzun ülke yolculuğuna çıkılacağına işaret eder. Rüya sahibine yurt dışında sunulan güzel ve iyi maaşlı iş teklifi geleceğine ve bu teklifi iyi yönde değerlendireceğine işaret eder. Rüya sahibinin işinde göstermiş olduğu başarılardan ötürü kariyerinde ilerleme yaşayacağına ve büyük firmaların ilgi alanına gireceğine işaret eder.

Rüyada uçak bileti bulmak, rüya sahibinin hile yoluyla, gizli saklı iş çevirerek başarı elde edeceğine ve bu yolda zafere ulaşacağına yorulur. Hak edilmeyen bir mala göz dikmeye ve başkasının sahip olduklarına fesatlık ederek elde etmeye çalışacağına işaret eder. Aynı zamanda bu rüya, rüya sahibine yapılan bir uyarıdır. Kişinin kendi alın teri ile para kazanmasına, kul hakkı yemeden bir işler başarmaya çalışmasına yapılan bir uyarıdır.

Rüyada uçak bileti farklı yerler görmek ve yeni insanlar ile tanışmak için seyahat amaçlı alınan bilet olarak yorumlanır. Seyahat ve macera dolu bir kişinin varlığına yorulur.

Aynı uçuşu paylaşan ve birbirini tanımayan iki ya da üç yolcunun sohbeti sırasında bileti kaça aldığı konusu açılınca ciddi bir şaşkınlık ortaya çıkıyor.
Örneğin, ekonomi sınıfında aynı ikramı ve hizmeti alıp, aynı yere giden hatta aynı tarihlerde uçup da farklı fiyat ödediklerini sohbetlerinde öğrenen yolculardan, fazla para ödemiş olanları ‘kazıklanıyor muyum’, ‘acentem beni kandırıyor mu’ gibi içlerinde büyüyen soruların cevabını aramaya başlıyor.

Evet, yan yana dört koltukta oturan ve aynı hizmeti alarak aynı yere uçan dört yolcunun da farklı fiyat ödemesi hatta fiyatlar arasında uçurum oluşması, havayolu pazarında doğal bir olay. Havayolları yoğunluğa ve talebe göre ekonomi, business veya first class’ta farklı fiyatlara sahip bilet sınıfları oluşturuyor. Örneğin, ekonomide havayoluna göre değişmekle birlikte, neredeyse 20 değişik fiyat ortaya çıkabiliyor. Biletini erken satın alan ucuz sınıftan yer bulabiliyor. Yolculuk tarihi yaklaştıkça, uçak doldukça pahalı sınıftaki biletler kalıyor.

Farklı fiyat sınıflarında en önemli ayrım, uçuş tarihlerine göre yapılıyor. Havayolları yıllık, 6, 3, 1 aylık ve 8 günlük biletleri satışa sunuyor. Örneğin gidiş tarihinden tam 9 ay sonra döneceksiniz. Havayolundan yıllık bilet satın alıyorsunuz. Biletin tarihi uzadıkça yolcuya daha esnek imkânlar veriliyor. Yıllık bilete sahip yolcu herhangi bir fark ödemeden yolculuk tarihlerini değiştirebiliyor. Aynı zamanda bu sınıftaki biletin kabinde yer bulması diğerlerine göre daha kolay. Ancak yıllık biletlerin fiyatları ortalama bir aylık biletlere göre yaklaşık iki kat pahalı. Avrupa hattında aylık ortalama 350-400 dolarlık biletler yıllık alındığında fiyatlar 800-900 dolara kadar çıkabiliyor.

PROMOSYON BİLETLER

Biletin kullanım süresi kısaldıkça haklarda da kısıtlamaya gidiliyor. Yolcu, kısıtlı sınıftaki biletinin tarihlerini değiştirecekse, 50 ila 75 dolar arasında değişen ceza ödemek durumunda.

Uçaktaki en ucuz biletler promosyon sınıfı. Ancak tanıtım amaçlı bu sınıfta, kabinde sadece bir kaç koltuğa izin veriliyor. Promosyon biletlerin kuralları çok katı. Genellikle tarih değiştirmeye izin verilmiyor. Eğer uçağı kaçırırsanız bilet yanıyor. Bu nedenle bu tür bilet alan yolcuların gidiş dönüş tarihlerine tamamen uyması gerekiyor. Promosyon biletleri hattına göre inanılmaz fiyat farkları verebiliyor. Örneğin, geçtiğimiz günlerde düşük maliyetli havayollarından İrlandalı Ryanair, Avrupa hattında 1 milyon tek yön bileti sadece 2 milyon 700 bin liradan satışa sundu. Bu biletlerin rezervasyondan en geç 24 saat içinde satın alınması gerekiyor. Kesinlikle tarih ve saat değiştirilmiyor.

Diğer bilet sınıfı ise, 6 veya 3 aylık işçi biletleri. Bunu öğrenci, gemici ve tek yön sınıfta biletler izliyor. Yapılan uçuş milleri ile kazanılan bedava biletlerde ayrı bir sınıftan kesiliyor. Havayolları bu sınıfta farklı müşterilerden pazar payı alabilmek için değişik fiyat politikaları uyguluyor.

First ve business class’ta bilet sınıfları genellikle yıllık haklara sahip. Yani yolcu istediği zaman ek ücret ödemeden bilet tarihleri üzerinde değişiklik yapabiliyor.

Havayolları kabinde hangi sınıf bilete kaç koltuk ayıracağını istatistikler ve pazar araştırmalarına göre ayarlıyor. Örneğin tatil öncesi çıkışlarda ucuz promosyon sınıfı biletler karşılığındaki koltuk sayısı minimuma indiriliyor. Yolculara daha üst sınıf biletten rezervasyon yapılıyor. Talebin azaldığı zamanlarda ise promosyona ayrılan koltuk sayısı artırılıyor. Havayolu bu satış politikası ile yıl içindeki doluluk oranlarını ve giderlerini dengelemiş oluyor.

Seyahat acentesi veya yolcu rezervasyon yaparken, uçuş tarihlerine göre sınıf seçenekleri sunuluyor. Örneğin en ucuz fiyattan ayrılan 8 günlük 5 promosyon fiyatlı koltuk satıldı. Rezervasyon sistemi otomatik olarak en ucuz bilet kategorisinde 1 aylık fiyata sahip 10 koltuğu gösteriyor. Uçakta en son pahalı yerler kalıyor. Eğer satışlar düşükse, havayolu düşük fiyatlı koltuk sayısını artırabiliyor.

KARIŞIK SINIF

Bazı havayolları ise gidiş ve dönüş ayaklarında tamamen farklı strateji uyguluyor. Dünyada ilk olarak İngiliz Havayolları British Airways’in (BA) başlattığı ve aralarında İsviçreli Havayolu Swiss’in de bulunduğu şirketler tarafından da takip edilen ‘karışık sınıf’ yolcuya farklı seçenekler sunuyor.

Bu uygulama ile yolcular gidiş ve dönüşte farklı sınıflardan bilet alabiliyor. Örneğin gidiş tarihinde uçakta ciddi bir yoğunluk var. Ve sadece 6 aylık bilet sınıfında yer var. Gidişini bu sınıftan satın alıyorsunuz. Ancak dönüşte uçak boş. Bu sefer en ucuz sınıftaki bileti tercih ediyorsunuz. Bilet fiyatı gidişte pahalı, dönüşte de ucuz sınıfın birleştirilip ikiye bölünüyor. Örneğin gidişte 700, dönüşte de 300 dolarlık sınıf var. İkisinin toplamı olan 1000 dolar ikiye bölünüyor. Böylece 700 dolar ödemek yerine iki sınıfın ortak kullanarak 500 dolar ödeyerek bileti satın alıyorsunuz. İsterseniz uçuşlarınızdan birini ekonomi, diğerini de business yapabiliyorsunuz. Normalde BA ekonomide 5’i kısıtlı toplam 8, business’ta da 3 ayrı fiyat uyguluyor. Birbiriyle kombineli fiyat seçeneğinde ise yolcuya 66 farklı fiyat sunulabiliyor.

Kimi zaman havayolları farklı fiyat uygulamalarını özellikle Türk yolculara anlatmakta zorlanıyor. Bu nedenle tek fiyat uygulamasına gidiliyor. İç hat pazarına giren özel havayollarının başlattığı bu uygulama işlemlerin basitleştirilmesi açısından yolcular tarafından çabuk benimsendi. Uzmanlar iç hatlarda uçuş ağının çeşitlenmesi ve Türk yolcunun uçağı daha fazla kullanmaya başlaması ile havayollarının uluslararası pazarda olduğu gibi farklı sınıf ücret tarifesi uygulamasına gidebileceğine dikkat çekiyor.

BİLET ALMA

Önce uçuş tarihinizi kesinleştirin. Eğer kısıtlı sınıftan bilet alırsanız, ya değişiklik yapma şansınız olmaz veya ceza ödeyerek ekstradan maliyetlere katlanırsınız.

Biletinizi erken alın. Uçuş tarihinizden üç ay önceki fiyat ile bir kaç gün öncesi alınan bilet fiyatları arasında ciddi fark olacaktır. Erken karar verip hızla rezervasyon yapın ve arkasından da bileti satın alın. Unutmayın, bilet fiyatları uçuş tarihi yaklaştıkça artar.

Tatil dönemlerinde fiyatlar artıyor. Hattına göre değişmekle birlikte genellikle yaz sezonu sonrasında sonbahar, Şubat tatili sonrasındaki ilkbahar ayları doluluk oranları daha düşük.

İnternet’ten fiyat araştırması yapın. Bazı havayolu şirketleri, yolcularına önce İnternet sitesine yönlendiriyor. Amaç yolcuların siteyi kullanmalarını özendirmek. Bazen sitede havayolunun vereceği fiyattan çok daha ucuz seçenekler ortaya çıkabiliyor. Yakaladığınız fırsatı kaçırmayın ve satın alma işlemini hemen yapın.

Acentenize danışın. Her ne kadar İnternet ön plana çıksa da birçok yolcu seyahat acentelerinden vazgeçmiyor. Acentelerin önerileri, sundukları avantajlar İnternet’e tercih ediliyor.