Rüyada Uçurtma Uçurmak Görmek

Rüyada Uçurtma Uçurmak Görmek, rüya sahibinin ferahlığa ve esenliğe kavuşarak, düze çıkacağına işaret eder. Rüyada uçurtma görmek, rüya sahibinin çevresi tarafından tuhaf karşılanan değişik hobileri olacağına yorumlanır. Rüyada uçurtma görmek, kişinin tuhaf hobileri ile deşarj olacağına ve iyi hissedeceğine yorumlanır. Rüyada uçurtma görmek, uzaktan gelecek bir kişinin varlığına delalet eder. Aynı zamanda gelen bu kişiden müjdeli haber alacağı anlamına gelir. Rüya sahibinin çılgın buluşlar arayışı içinde olacağına ve değişik icatlar yapacağına yorumlanır. Kişinin bu davranışları ve dış görünüşü çevresi tarafından yadırganabilir.

Tabiri caizse mahallenin delisi gözüyle bakılacağına alamet eder. Kişinin buluşları başta tuhaf karşılansa da daha sonra çok tutulacak ve hatta paraya dönüşecektir. Kişinin icatları büyük firmalar tarafından ilgi görerek üretime sunulacaktır. Rüya sahibinin hayatı biranda değişecek ve çok paralar kazanarak rahat bir hayatın kapıları açılacaktır. Aynı zamanda rüya sahibi üretimi ve tasarımı kendine ait bir iş kuracak ve güzel paralar kazanarak, kazancının üstüne kazanç koyacaktır.


Rüyada uçurtma uçurmak, rüya sahibinin güçlü ve kudretli bir insan olacağına alamet eder. Rüya sahibinin sahip olduğu bu kudret ve inanç sayesinde yaşamı her zaman güzelliklerle ve başarılarla dolu olacaktır. Çevresinde bulunan herkes yaşam enerjisine ve inancına hayran kalacaktır. Başarıları dilden dile dolaşacak ve takdir edilerek örnek teşkil eden biri sıfatına girecektir.


Rüyada uçurtma yapmak, rüya sahibinin tıpkı küçük bir çocuk gibi sevinip, mutlu olacağı bir haber alacağına yada güzel bir olay yaşayacağına delalet eder. Rüya sahibi için hayır ve mutluluk getirecek bir rüyadır. Kişinin iş hayatında aile hayatında çok kısmetli, şanslı olacağına yorumlanır.

Rüyada uçurtma almak, rüya sahibinin özel hayatında ikili ilişkiler yaşayacağına delalet eder. Kişinin yakınları tarafından ahlaklı, ciddi, dürüst ve samimi biri olarak tanınacağına tabir eder. Kendisi için en hayırlısı neyse onu yaşayacağına ve hayırlı bir kısmet ile tanışıp izdivaç yolunda ilerleyeceğine yorulur. Kişinin hanesinde huzurun, mutluluğun, bolluğun ve bereketin hiç eksik olmayacağı anlamına gelir.

Rüyada uçurtma düşürmek, ortada dolaşan ve insanları ağzına dedikodu olmuş iftiraların gerçek olmadığına inanılacağına ve rahat bir nefes alınacağına alamet eder. Aynı zamanda vakti geldiğinde gerçekleşecek bir olayın habercisidir. Bu zaman iş ile de alakalı olabilir. Rüya sahibi eğer iş yeri açacaksa doğru zamanı beklemeli ve vakti geldiğinde hayata geçirmelidir.


Uçurtmanın, her ülkenin kendi dilinde bir adı olmasına rağmen ( Uçurtma, Drachen, Vlager, Kite gibi ) genelde bilinen adı kite’dir bu da İngilizcede adı kite olan zarif bir yırtıcı kuştan ( Çaylak ) gelmektedir.

Bir ipe bağlı olarak uçurulan oyuncak, üstü kâğıt, naylon ya da ipekle kaplı tahta bir iskeletle bunun ucunda dengeyi sağlayan bir kâğıt kuyruktan oluşur. Ancak denge düzeneği uygun düzenlenmişse kuyruksuzda uçabilir.

Eşkenar üçgen, altıgen, dörtgen gibi geometrik şekillerde ya da balık, kuş, yılan, ejderha, kelebek lamba veya yöresel şekillerde yapılabilir.

Uçurtma, rüzgârda havalanır yönünü rüzgâr ve uçurtmanın ipini elinde bulunduran ayarlar, yapacağı hız, varacağı yükseklik, havada çizeceği şekiller, düşmesi, kalkması onu idare edenin yeteneğine ve uçurtmanın yapılış şekline bağlıdır.

Uçurtma Tarihi

İlk uçurtmanın nerede ve nasıl yapıldığı kesin olarak bilinmiyorsa da, 2000 yıl önce ilk kez Çin'de uçuruldukları sanılıyor. Bir efsaneye göre rüzgarlı bir havada bir çinli şapkasının uçmasını önlemek için ona bir ip bağlar ve böylece de ilk uçurtmayı yapmış olur.

Uçurtma Çin'den, Kore ve Hindistan'a giden tüccarlar tarafından tüm Asya kıtasına yayılmıştır. Asyadaki memleketlerin her biri kendi stillerini katarak yaptıkları uçurtmaları farklı amaçlarla uçurmuşlardır…

Uçurtmanın Japonya'ya budist rahipler vasıtasıyla 7. yy'da ulaştığı söylenir. Rahipler uçurtmaları kötü ruhların yönlerini değiştirmek için ve o sene hasatın bereketini arttırmak için kullanırlardı.

Japonya'da uçurtmanın popülerlik kazanması ise Edo dönemine rastlar. O dönemde ilk kez samuray sınıfının altındaki insanlara da uçurtma uçurmaları için izin verilmiştir.

Yine bir hikayeye göre, 300 yıl önce, Nagoya Kalesi'nin çatısındaki altın bir heykeli çalmak isteyen bir hırsızın çatıya çıkmak için kendisini bir uçurtmaya bağladığına inanılır. Hırsız sadece heykelin az sayıda küçük parçalarını çalabilmiş ama daha sonra yakalanarak cezalandırılmıştır. Uçurtmalara dair Hindistan'daki ilk kayıtlara ise 1500′lü yıllarda Mogul Dönemindeki minyatürlerde rastlanmıştır. Bu resimlerde genç bir adamın görüşmesine izin verilmeyen sevgilisine mesaj ulaştırmak için uçurtmayı beceriyle kullandığını görürüz.

Uçurtmalara ait hikayeler Avrupa'ya 13.yy sonlarına doğru Marco Polo tarafından taşınmıştır. Ayrıca 16. ve 17.yy larda Japonya ve Malezya'dan Avrupa'ya dönen gemicilerin de yanlarında uçurtma getirdiklerini görüyoruz. Uçurtmanın Avrupa'ya geldiği bu ilk dönemlerde insanlarda bir merak uyandırdığını ama Avrupa kültürüne çok az etkisi olduğunu söyleyebiliriz.

18. ve 19. yylarda ise uçurtma bilimsel araştırmalarda kullanılan aletlerin arasında yer almaya başlamıştır. Benjamin Franklin, Alexander Wilson uçurtmaları rüzgar ve hava akımları üzerindeki bilgilerini arttırmakta kullanmışllardır. Sir George Caley, Samuel Langley, Lawrence Hargrave, Alexander Graham Bell ve Wright Kardesler uçurtmalarla deneyler yapmış ve bu deneyler uçakların yapılmasında çok faydalı olmuştur.

Uçurtmanın kullanıldığı belki de en garip yerlerden biri, bir at arabasını çekmek için ondan yararlanılmasıydı. George Pocock adlı bir öğretmen 1822de bir at arabasını, uçurtma yardımıyla saatte hızını 20 mile ulaştırarak çekmeyi başarmıştı.

Rüyada uçurtma uçurmak, gören kişinin ümit etmesine işaret eder. Rüya sahibi gerçekleşmesi zor olan bazı olaylara karşı ümidini korur ve gerçekleşmesi için bekleyişini sürdürür demektir. Bazı rüya tabircilerine göre rüyada uçurtma uçurduğunu gören kişi, uzak bir yerden haber alır. Ayrıca bu rüya, rüya sahibi için bir uyarı niteliği taşır. Günlük hayatını boşa geçirmemesi, faydalı işler yapması için uyarıcı bir rüyadır.

Rüyada uçurtma yapmak, gören kişinin kendi çabalarıyla bir yerlere gelmesine işaret eder. Rüya sahibi zor günlerini yanında kimse olmadan tek başına atlatır ve sonunda aydınlığı görür şeklinde yorumlanır. Kendi çabalarıyla bir şeyler başarması kendine olan güvenini de tazeler ve başarıları daha değerli olur. Hedeflerini daima yüksek tutar.

Rüyada uçurtma görmek, beklenmedik anlarda gerçekleşecek güzel olaylara işaret eder. Rüya sahibi, karamsarlığa düşmüşken bir anda yaşayacağı bir olay sayesinde çok mutlu olacaktır. Rüyayı gören kişi, yükselecek ve şerefe erişecektir. İnsanların gözünde saygın biri haline gelecek. Ancak rüya sahibinin kibirli davranması bu özelliğini kaybetmesine yol açabilir.

Rüyada uçurtma ipi görmek, gören kişi hayatında daha düzenli, daha dikkatli olur ve varlıklı bir yaşam sürer. Rüya sahibi hayatında yanlışa yer vermemeye çalışır. Rüyada ip görmek, sihre de işaret eder. Hiç beklenmedik olayların yaşanması muhtemeldir. Allah tarafından rüya sahibinin daha güzel bir yaşam sürmesini sağlayacak gelişmeler yaşanır. Bu düzenin bozulmaması için her fırsatta Allah’a şükredilir.