Rüyada Ağlamak Ve Ağladığını Görmek Ne Demek ?


Rüyada ağlamak günlük yaşamda bir şeylerin bedelini ödemek anlamına gelir. Bu bedel ödeme, günahlar için kefaret ödeme şeklinde olabileceği gibi aynı zamanda bir hesaplaşma, borç ödeme, kişiye yapılan bir iyiliğin karşılık bulması, veya geçmişte yapılan bir kötülük neticesinde tekrar kötülüğe uğrama şeklinde de zuhur edebilir.

Bir başka tabire göre rüyada ağlayan kişi, daha önce yaptığı büyük bir hatanın veya günahı için tevbe ve istiğfar etmesi gerekmektedir. Bu şekilde insanlar, ağladıktan sonra ruhlarında oluşan rahatlamanın çok daha büyüğünü yaşayabileceklerdir.Rüyada ağlarken gözyaşı dökmek iyiye işarettir. Ancak gözyaşı yere dökülüyor ise bu durumda bir musibet ile karşı karşıya kalınacak demektir. Rüyada bağırarak veya haykırarak ağlamak hoş karşılanmaz. Bu durumda yakınlarından birisinin başına birşey gelme olarak yorumlanabilir. Rüyasında bir yakınının yanında ağlayan kişi, o yakınından bir iyilik görecektir. Bu iyilik maddi bir iyilik olabileceği gibi zor durumda destek, veya arka çıkma şeklinde de olabilir.

Eski rüya yorumcuları rüyada ağlamayı hem iyiye hem de kötüye yormaktadırlar. Bunun nedeni ağlamanın kederden kaynaklanabileceği gibi sevinçten dolayı da ortaya çıkabilmesidir. O nedenle kişinin rüyasında ağladığını görmesi durumunda ilk önce rüya esnasında içinde keder mi sevinç mi olduğunu hatırlaması gerekir.  Sevinçten ağlayan kişinin huzur ve mutluluk dolu günler geçireceği söylenir. Üzüntüden ağlamak ise sıkıntılı bir dönem yaşandığını ve bu dönemin yakında sona ereceğini, ancak sona ermeden evvel sıkıntının biraz daha artacağını söyler.

Rüyada ağlamak dünya nimetlerinin artacağına da delalet eder. Rüyada ağlayan kişi bir bolluk dönemine girecek ve bu dönemde eline geçici bir süreliğine de olsa ciddi manada para geçecektir. Bu paranın kaynağı belirsizdir.

Rüyada hıçkırarak ağlayan kişinin imanını güçlendirmesi gerekir. Zira kişinin ruhu Allah korkusundan dolayı azap çekmekte ve hıçkırarak ağlamaktadır. Biraz daha iman ve ibadete odaklanmak ve dünyevi hırslardan bir süreliğine de olsa vazgeçmeye çalışmak iyi gelir.

Rüyada kendini ağlarken görmek farklı manalara gelebilir. Rüyadaki ağlama sevinçten kaynaklı ise müjdeli habere, üzüntüden kaynaklı ise kötü bir habere işaret eder. Eğer rüyadaki ağlamanın nedeni hatırlanamıyor ise rüyadayken ağlamak tek başına rahatlama ve düzlüğe çıkmak anlamına gelir. Rüyada yüksek sesle ve hıçkırarak ağlamak yakın bir dost veya akrabadan gelecek bir yardıma işaret eder. Sessizce ağlamak ise maddi olarak rahatlamak ve borçlarını ödemek anlamı taşır. Rüyada ağlayarak uyanmak herkese kısmet değildir. Rüyada ağlayarak uyanan kimsenin gelecekte birisine büyük bir iyilik yapacağı ve bu sevaptan dolayı belki de cennete gidebileceği yönünde İslam alimlerinin rüya tabirleri vardır.

Rüyada hıçkırarak ağlamak diyanet yorumlarına göre kişiye yakınlarından gelecek manevi baskıya işaret eder. Bu manevi baskı evlilik, okul, iş, arkadaş gibi konular ve çervelerle ilgili olabileceği gibi maddi anlamda da olabilir. Rüyada kendisini hıçkırarak ağlamış vaziyette gören kişinin halihazırda üzerinde baskı da olabilir.

Rüyada birine sarılıp ağlamak ise sevgidendir. Rüyada sarılan kimse karşı cins ise büyük bir aşk yaşanacağı tabiri edilir. Aynı cinsten kişiye rüyasında sarılıp ağlayan kişi hemcinslerinden birisinden beklenmedik bir yardım görecektir.


Rüyada başkasının ağladığını gören kişi, ağladığını gördüğü kişinin başına hayırlı bir olay geleceği ile haberdar edilmiştir. Rüyada kocasını ağlarken görmek ise kadınlar için kocanın başına talih kuşu konacağı olarak yorumlanabilir. Keza aynı şekilde rüyada karısını ağlarken görmek te aynı manadadır.


Rüyada çocuklarını ağlarken gören annenin bu rüyası, çocuklarının büyük bir başarıya imza atacağı olarak mana taşır. Rüyada anne ve babasının ağladığını gören kişi ise başı dara düştüğünde anne babadan yardım alacağının işaretini almıştır.

İhya: Yüksek sesle ve üstünü başını yırtarak ağlamak , rüya sahibinin uyanıkken de ağlamasına, Sessizce ağlamak yağmur ve berekete, rahmete ve Allah korkusuna, sevinç ve sürura delalet eder.

Rüyada ağlamak çok üzülmek genelde iyi şeylerin olacağına işarettir. Rüyasında çok üzülen kişi tez zamanda feraha kavuşur.

Rüyada ağlamak, hatalarınızdan ve işlemiş olduğunuz günahlardan dolayı tövbe edeceğiniz anlamına gelir. Yine rüyada ağlamak, kötü haberler alacağınız veya ailenizde anlaşmazlıklar yaşayacağınız anlamına da gelir.

Rüyada Sessizce Ağlamak: Üzüntü ve sıkıntılardan kurtulmaya işarettir.

Rüyada Bağırarak Ağlamak: Başınıza kötü bir durum geleceğine işarettir.

Rüyada Gözden Yaş Gelmemesi: Beklentilerinizde hayal kırıklığına uğrayacağınız anlamına gelir.

Rüyada Ağlanmadığı Halde Gözden Yaş Gelmesi: Hiç beklemediğiniz zamanda isteklerinizin gerçekleşeceğine, muradınıza ereceğinize işarettir.

Rüyada Ağlayan İnsanlar Görmek: Uzun süreli bir ayrılığın ardından hoş bir birliktelik yaşayacağınıza işarettir.

Rüyada Tövbe Ederek Ağlamak: Kısa zaman içerisinde iç huzura kavuşacağınıza ve ileride çok mutlu günler geçireceğinize yorumlanır.

Rüyada Ses Çıkarmadan Ağlamak: Yakın zaman içerisinde sıkıntılarla karşılaşacağınıza, bu sıkıntıları ailenizden ve size yakın kişilerden saklayacağınıza yorumlanır.

Rüyada Uçurum Kenarında Ağlamak: Önemli kararlar alacağınıza, bu kararlardan dolayı pişmanlık duyacağınıza ya da daha önce aldığınız kararlardan dolayı pişmanlık duyacağınıza yorumlanır.

Rüyada Ağlayıp Rahatlamak: Sıkıntılardan kurtulacağınıza ve ferah günlere kavuşacağınıza işarettir.

Rüyada Kuran Okurken Ağlamak: Hayra yorumlanır ve rüya sahibinin kısa zaman içerisinde büyük bir sevinç yaşayacağına işarettir.

Rüyada Bağırarak Ağlamak: İş yaşantısında sıkıntıya, hem maddi hem de manevi açıdan kayba işarettir. Ayrıca, akrabalardan kötü bir haber geleceğine de yorumlanır.

Rüyada Gelinlikle Ağlamak: Size fayda sağlayacak işler yapacağınıza ya da karşılaşacağınız hayırlı bir işten dolayı çok mutlu olacağınıza yorumlanır.

Rüyada Birine Sarılarak Ağlamak: Özellikle iş yaşantınızda çok önemli adımlar atacağınıza ve herkesin size hayran kalacağına yorumlanır.
 
Rüyada ağlamak genellikle hayra yorumlanır. Ancak nerede, ne için ve nasıl ağlanıldığına bağlı olarak farklı şekillerde yorumlanabilir. Rüyada bağırarak ağlamak, rüya sahibinin gerçek hayatta da bu şekilde ağlayacağına yorumlanır ve rüyayı gören kişinin dikkatli olmasına işarettir. Rüyada sessiz bir şekilde ağlamak, maddi ve manevi anlamda kazançlı olunacağına ve rüya sahibinin Allah korkusuna sahip olacağına işarettir.

Rüyada yatakta gizli gizli ağlamak, dertleri aileden veya eşten gizlemeye işarettir. Rüyada gözlerden kan akması, sevdiğiniz bir kişinin derdine ortak olacağınıza ve sizin de en az onun kadar üzüleceğinize işarettir. Rüyada Kuran okurken ya da dinlerken ağlamak, dertlerden ve sıkıntılardan kurtulmaya işarettir. Yakın zaman içerisinde çok mutlu olacağınıza yorumlanır.

Rüyada ağlamak hem sevince hem de kedere yorumlanabilir. Bu nedenle rüyada nasıl ve nerede ağladığınızı iyi yorumlamak gerekir. Rüyada hıçkırarak ağlamak, hem iş hayatınızda hem de aile hayatınızda ufak tefek sıkıntılarla karşılaşacağınıza yorumlanır. Adeta feryat ederek ağlamak, rüya sahibinin aynı şekilde gerçek hayatta ağlayacağına yorumlanır. Ayrıca rüyada ağlamadığınız halde gözlerden yaş gelmesi, hayallerinize kavuşacağınıza yorumlanır. Rüyada ağlamak, genel olarak iyiye yorumlanır ve rüya sahibinin mutlu olacağına işarettir.

Rüyada sevinçten ağlamak, gerçek hayattaki anlamıyla aynı şekilde yorumlanır. Mutlu ve huzurlu bir aileye sahip olunacağına, zor zamanların geride kalacağına, bir soruna çözüm bulunması sayesinde herkesin sevdiği bir kişi olunacağına ve daha rahat bir hayata adım atılacağına işaret eder.

Rüyada hıçkırarak ağlamak, iş hayatında ya da aile hayatında yaşanacak üzücü bir olaydan ötürü büyük bir sıkıntı çekileceğine, sorunların birbiri ardına geleceğine, dertlerin artacağına, parasal ve ruhsal olarak kötü bir döneme girileceğine ve gözyaşı döküleceğine alamet eder. Aynı zamanda, yapılan bir işte meydana gelen sorunlar yüzünden işin askıya alınacağına delalet eder.

Rüyada sesli ağlamak, sorunlu bir işe girmeye ve sıkıntı çekmeye yorulur. Rüyayı gören kişinin, yaptığı işte atacağı hatalı bir adımdan ötürü çok zor bir duruma düşeceğine, hayalini kurduğu şeylerden günden güne uzaklaşacağına, sevdiği kişi ile ilgili olarak kıskançlık duyacağına, anne babası ile ilgili kötü bir haber alacağına ve bir sağlık sorunu yaşayacağına işaret eder.

Rüyada sessiz sessiz ağlamak, rüyada ses çıkarmadan içli içli ağladığını görmek, madden ve manen bereketli günlerin kapınızda olduğuna işaret eder. Rüya sahibi sevinç ve mutluluk yaşar. Fakir bir kimse bu rüyayı görmüşse bolluk ve berekete nail olur.

Rüyada bağırarak ağlamak, maddi ya da manevi olarak bazı kayıplar yaşanacağına alamettir. Yakın bir akraba ile ilgili üzücü bir haber alınacağına, kardeşler arasında bir tartışma yaşanacağına, iş hayatındaki rakiplerin çok istediklerin bir şeyin meydana geleceğine ve aile hayatına nifak sokan bir kişinin çok başarılı olacağına rivayet edilir. Aynı zamanda, eğitim hayatının tıkandığı bir noktada istenen bir yardım isteğine destek gelmeyeceğine delalet eder.

Rüyada çok ağlamak, sevinçli bir haberin geleceğine yorumlanır. İş dünyasında yeni bir yol açmaya çalışılacağı, ancak bir aksaklıktan ötürü işlerin yavaşlayacağına ve gerileyeceğine, sıkıntı yaratan bir durumla karşı karşıya kalınacağına, verilen emeklerin boşa gitmekten son anda kurtulacağına ve yeni bir çalışma ile devam etmek zorunda kalınacağına delalet eder.


Rüyada ağlayarak rahatlamak, ağladıktan sonra içinize bir ferahlık gelmişse, bu rüya gerçek yaşamınızda sıkıntılarınızdan kurtulacağınız anlamına gelir. Bir diğer taraftan, ağladığınız sırada kendinizi iyi hissetmeniz mutlu günler yaşayacağınıza yorulur.

Rüyada ağlayan bebek görmek, ikili ilişkilerde huzura, düşlenen planların gerçekleşeceğine, yararlı işlere girişileceğine, kazanılan malın temiz olacağına, sıkıntı çekmeden kazanılan paraya ve kazancın artacağına işaret eder. Rüyada ağlayan bebek görmek bir başka yoruma göre, niyeti bozuk olan bir akrabadan yana zarar görüleceğine ve dikkatli olunması gerektiği yönünde tabir edilir. Rüyada ağlayan bebek görmek, rüya sahibinin işlediği günahlardan dolayı pişmanlık yaşadığı ve tövbe etmek istediği yönünde de tabir edilebilir. Eğer rüya sahibi rüyasında ağlayan bebeği susturmaya çalışmışsa, bulunduğu iş ile alakalı bazı gelişmelerin yaşanacağına ve bu gelişmeler için mücadele edileceğine işaret eder.

Rüyada ağlayan çocuk, bazı sıkıntıların yakın olduğunu fakat bu sıkıntıların son derece önemsiz olduğunu gösterir. Kısaca aslında önemi olmayan şeyleri gereğinden fazla kafanıza takacaksınız. Bir diğer rüya yorumuna göre, böyle bir rüya gören kişi ahiret yaşamı için çalışmayı bırakmış ve kendisini tamamen dünyevi işlere adamış demektir.

Bir kimsenin rüyasında kendisini sessizce ağladığını görmesi; o kimsenin keder ve üzüntülerinden kurtulması ile tabir edilir. Rüyasında bağırarak ağladığını görmesi; bulunduğu yerin halkının bir musibete uğrayacağına, ağlamadığı halde gözlerinden yaş aktığını görmesi; o kimsenin muradına ereceğine, ağladığını fakat gözlerinden yaş akmadığını görmesi; Ümit ettiği şeyden ümidinin kesileceğine, ağladığını fakat gözlerinden yaş yerine kan aktığını görmesi; elinden kaçırdığı fırsata üzüleceğine ve günahlarından dolayı tövbe etmesi gerektiğine yorumlanır.

“Bir kimsenin rüyasında, tanıdığı bir kimsenin öldüğünü ve bundan dolayı da ağladığını görmesi; o rüyanın görüldüğü gibi çıkmasına, ölüm yönünden musibete ve üzüntülerin husulü ile tabir olunur. İnsanların vefat eden bir vali için feryat edip ağladıklarını ve elbiselerini yırttıklarını görmeleri; öldüğü görülen valinin insanlara zulüm yapacağına işarettir. ” Kirmanı şöyle der: “Bir kimsenin kendisini rüyasında ağladığını görmesi; o kimsenin çok sevineceğine, eğer ağlama bağırarak ah vah şeklinde ise bir musibete uğrayacağına, ağlamaktan dolayı gözlerinin yaşla dolu olduğunu ve fakat dışarıya çıkmadığını görmesi; helâlinden mal kazanacağına işaret eder.

Gözlerinden akan yaşın sıcak olması; keder ve üzüntüye, sıcak olmaması ise üzüntülerin yerini sevincin alacağına delalet eder.” Câfer-i Sâdık şöyle der: “Rüyasında ağladığını ve sonra da güldüğünü gören kimsenin Allah bilir vefatı yaklaşmıştır.” İmam-ı Nablusî şöyle der: “Eğer rüyada ağlamak Allah korkusundan, Kur’an dinlemekten veya işlenen günahlara pişmanlıktan dolayı ise, rüyayı gören kimsenin üzüntülerinin yerini sevincin alması ile yorumlanır. Ağlamak, Allah’tan korkmaya, rahmetin inmesine, muhtaç kimseler için yağmur yağmasına işaret eder.”

Rüyada yüksek sesle bağırarak, yahut elini yüzüne vurarak, söz söyleyerek, cep ve yakasını yırtarak ağlaması, uyanıkken bu şekilde ağlaması ile tabir edilir. Eğer ağlaması Allah korkusundan, Kur’ân dinlemek veya günahlarını hatırlamak pişmanlığından dolayı ise, rüya sahibinin ferah ve sevinçli olması, hüzün ve kederinin gitmesi ile tabir edilir. Ağlamak, Allah’tan korkmaya, rahmetin inmesine, muhtaç olan kimseler için yağmur yağmasına delâlet eder.


 Rüyasında sakin sakin ağladığını gören, gamdan kurtulur. Bağırarak ağlamak; o mahalde oturanlar için iyi değildir. Musibet (felaket) habercisidir. Ağlamadığı halde gözlerinden yaş aktığını gören, muradına erer. Ağladığını fakat, gözlerinden yaş gelmediğini gören, ümit ettiği şeyde hayal kırıklığına uğrar. Ağladığı sırada gözlerinden yaş yerine kan geldiğini gören, elinden kaçır-dığı fırsat yüzünden pişman olur. Günahlarına tevbe eder.
Ebu Said’ül Vaaz demiştir ki: Rüyasında tanıdığı bir insanın vefat etmesinden dolayı feryat ettiğini görenin rüyası, aynen çıkar.

Ayrıca öldüğünü gördüğü kişi yüzünden felakete uğrar. Halk, kendisini ayıplar. Ahalinin vefat eden bir vali için feryat figan ağladıklarını görmek; o valinin zalim davranacağına işarettir. Halkın cenazesinin arkasından sükunetle ağladıklarını görmek ise, insanların bu vali sayesinde sevineceklerine delalet eder.