Rüyada Uçak Görmek Ne Demektir?

Rüyada uçak görmek kişinin hayatınızda olan bazı pürüzlerden kurtulacağınızı önünüze çıkacak engellerden rahatlıkla sıyrılacağını işaret eder. Hayatınızda yeni bir dönüm noktası yaşayacağınıza ve çevrenizde saygın biri olacağınız manasına gelir. Rüyada uçak görmek kişi özgür yaşamayı sever bu yüzden her zaman rahat takılır bu kişinin eline bir fırsat geçeceğini anlatan bir rüyadır ve bu fırsatı iyi değerlendirirse hayatında büyük değişiklikler olacağına rivayet edilir.

Rüya sahibinin özel hayatında olacak olan bir tür sıkıntıya fakat bu sıkıntıya farklı gözlerle bakması gerektiği ve bunu lehine iyi şekilde çevirebilir. Rüyada uçak görmek her şer de bir hayır var denecek gibi tabir edilir. Eğer uçakla bir yere yolculuk yapıyorsanız, kendiniz için yaptığınız bir planı hayata mutlu bir şekilde geçireceğinize yorum yapılır. Rüyada uçak görmek aynı zamanda sevinçli bir habere ve bu haberle havalara uçacağınızı gösteren güzel bir rüyadır.


Rüyada uçak kullanmak, rüya sahibi için kendini ön plana çıkarma ve kendi sözünü söyleme hakkına sahip olacağına işarettir. Bu kişi kendi hayatına iyi bir yön vereceğine ve kendi doğrularından şaşmayacağı manasındadır. Özel hayatında yanında olan kişiye yön vereceğini ve sözünün geçeceğine delalet eder. Rüyada uçak kullanan kişi planladığı ve hep gitmek istediği bir yolculuğa çıkacaktır, bu yolculukta bir müjdeli haber rüya sahibini beklemektedir. Rüyada uçak kullanmak bir haber ve öz güven ile tabir edilir.


Rüyada Uçak kazası görmek, iki şekilde yorumlanır. Bir yeni bir başlangıç yapmak ve hayatını kendi isteğine göre yönlendirmesine ve bunu planlı olarak yaparsa mutlu bir geleceğin beklediğine, fakat düşünmeden hareket ederse olumsuz sonuçlanacağına işarettir. İkinci ise uçak kazasında kimse bir zarar görmediyse önüne çıkacak zorlukların üstesinden gelmesine yorumlanır. Bu rüya kişin hayatıyla ilgi planlara tabir edilir.

Rüyada uçak düşmesi görmek, kişi için kırılan umutlarına ve sorunlarında kaçarak kurtulmaya çalıştığına delalettir. Rüya sahibinin hayatında yapacakları için düşünmesi gerektiğine ve hayatında yeni bir başlangıç yapıp bir dönüm noktası yaşayacağına işarettir. Bu kişi hayatında sağlam bir karar verecek ve bunalımdan kurtulacağına rivayet edilir.

Rüyada uçağa bindiğini görmek kişi kendi hayatını zamanın gittiği yöne bırakır. Eğer rüyanızda gitmek istediğiniz bir yere uçakla gidiyorsanız hayatınızda sizin için beklediğiniz olumlu gelişmeler olacağına delalettir.

Rüyada uçan kaçırıldığı görmek, iki şekilde yorumlanır. Birincisi aşk hayatınızda karışıklıklar yaşadığınıza ikinci ise bilinçaltınıza yerleşmiş önceden yaşadığınız bazı olayların düşünüzde tekrarlaması manasına gelir.

Rüyada uçak bileti almak, rüya sahibi için hayatında ve kendinde değişiklikler yapmak istediği anlamında yorumlanır. Bu kişi hayatında ne yapmak istediğine kararsızdır, kendisine yön veremediğine ve bir tür arayışta olduğunu anlatan bir rüyadır.

Rüyada birden fazla uçak görmek, kişi için özel hayatında yeni bir başlangıç yapmak ve bulunduğu durumu düzeltmek manasındadır. İş hayatında önünüze çıkacak fırsat ları değerlendirecek ve bundan sonraki hayatınızda daha kararlı davranacağına işarettir.

Rüyada uçak vaktinin kaçtığını görmek, hayatınızda bir takım şeyleri elinizden kaçırdığınıza ve bunları telafi etmek için uğraştığınıza yorumlanır. Rüya sahibi için kararsız düşünceler içinde olduğu anlamında tabir edilir.

Rüyada uçakta uyuduğunu görmek, kişi için ummadığı bir anda kişinin hayatında olacak gelişmelere işaret eder. Kişi için müjdeli bir haber ile bir sevinç yaşayacağına delalet eder.

Rüyada başka bir uçaktan diğerine binmek, rüyayı görenin yaşam tarzı değiştireceği manasına gelir. Hayatında elde etmek istediği şeyi almak için biraz daha uğraşması gerektiğine yorum yapılır.

Rüyada  uçakta yemek yemek, kişi için bir hayal kırıklığına işaret edilir. Rüyada yemek yediğini görmek kişi için beklemediği birinden kötü söz duyması onu üzmesi manasına gelir.

Rüyada uçak patlaması görmek, rüya sahibinin yapacağı olumsuz düşüncelere kadere ve kahra delalettir. Bu kişi iş ortamında işi bozacağına ve toparlayamayıp sıkıntı içerisine düşeceğine de yorulur.

Rüyada uçak arızalanması görmek, kişinin hayatında bir takım terslikler olacağına yorum yapılır. Başına gelecek olumsuz bir olay yüzünden toparlanmaya çalışacaktır, kısa bir zaman sonra kendine toparlayacağına rivayettir.

Rüyada uçak kanadında uçtuğunu görmek, bu rüyayı gören için kendi hayatında kimseye hesap vermediği ve hep kendi doğrusunda giden bir insanı gösterir. Hayatında gelecek için radikal kararlar alacağına tabir edilir.

Rüyada uçağın denize düştüğü görmek, kişinin istemediği bir işte çalışması ve istemediği şartlarda olması bu yüzden durumda sıyrılmak için çabaladığını gösteren ve kişin kendini anlattığı bir rüyadır.

Rüyada uçakta yolculuk yapmak, rüya sahibinin kendine düşkün olduğuna işarettir. Lüks bir hayat içinde yaşamak istediğine hayatta tüm güzelliklere sahip olmak istediğine ve bunun için uğraşmasına tabir edilir.

Rüyada uçak uçurmak, iş hayatında kişi için önemli bir projede rol alacağına delalettir. Bu rüyayı gören kişi iş hayatında önemli bir dönüm noktası yaşayacak ve sağlam bir kariyer sahibi olacaktır.

Rüyada uçak kaçırdığı görmek, kişinin yapmadığı bir suçtan dolayı haksızlık gördüğüne işaret eder. Bazen de deli dolu , şen şakrak bir insan olduğuna delalet eder.

Rüyada uçak kazasında ölmek, kişinin çektiği sıkıntılara ve gelecek kaygısı olduğuna tabir edilir. Rüyayı gören kişinin hayatında taşımayacağı yükler altına girmesine yorum yapılır.

Rüyada uçak tamir ettiğini görmek, iş bitiricilik ve üstün el becerisine sahip olan kişiyi anlatan bir rüyadır. Bu kişi pratik zekalı bir insandır, bu yüzden iş ortamında her türlü işi çözebilir

Bir süredir hayalini kurduğunuz o uzun seyahati sonunda gerçekleştireceğinize yorumlanır.  Rüya sahibi tez vakitte bir seyahate çıkacak demektir. Bu yolculuk sizlere huzur verecek. Eğer rüyanızda uçakla birlikte insanlar da görürseniz, bu yolculuk sizler için yorucu olacak demektir. Hayatınızda bir şeyler çok hızlı ilerleyecek ve kontrol altında tutmakta zorluk çekeceksiniz. Yakın zamanda yeni bir projeye başlama kararı alabilirsiniz. Rüyada görülen uçak sembolü, aynı zamanda planlı ve fırsat anlamına gelir. Yeni planlarınız olacak ve karşınıza reddedemeyeceğiniz fırsatlar çıkacak. Maneviyata ağırlık vermeye başlayacaksınız. Ve daha yüksek seviyelerin hayalini kuracaksınız. Özellikle iş hayatınızda kariyerinizde yeni atılımlar olabilir ve zirveye ulaşma hedefleriniz artık çok yakın olabilir. Başarılı olacaksınız ancak yüksek ideallere ulaşırken ve hedefleriniz doğrultusunda ilerlerken oto kontrolü de elden bırakmamaya gayret etmelisiniz.

Rüyada uçağa binmek; uzun bir yolculuğa çıkmak anlamına gelir. Rüyanızda uçağa tek başına bindiğinizi görürseniz, sakin bir yolculuk anlamını taşır. Eğer birden fazla kişiyle uçağa bindiğinizi görürseniz, yolculuğunuz stresli geçecek.

Rüyada uçakta oturduğunu görmek; sizi rahatlatacak güzel haberler alacağınıza yorumlanır. Bu haberler sayesinde geleceğe daha umutlu bakmaya başlayacaksınız.

Rüyada uçakla seyahat etmek; aile büyüklerini ziyarete gideceğinizi gösterir. Aile büyüklerini acil görmeniz gerekebilir ve beklenmedik bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Rüyada uçaktan korkmak; sizi bekleyen engelleri temsil eder. İş ya da eğitim hayatında bazı engeller yüzünden hedeflerinize ulaşmakta zorluk çekebilirsiniz.

Rüyada uçağın düştüğünü görmek; aşk hayatında zor bir sürecin sizleri beklediğini haberdar eder ve sevdiğiniz insan yakın zamanda sizi yarı yolda bırakabilir. Rüyada uçak düşmesinin bir diğer anlamı ise, hayallerinizin gerçekleşmemesidir.

Rüyada uçağın yandığını görmek; eşiniz veya sevgiliniz ile romantik bir seyahate çıkacağınızı simgeler. Bu seyahat ile birlikte duygularınız güçlenecek.

Rüyada uçakta bir hayvan görmek; kısa süreli bir tatilden zevk alacağınıza yorumlanır.

Rüyada uçakta konuşmak; gizli bir konuşma gerçekleştireceğinize yorumlanır. Bu telefon konuşması sadece o kişi ile aranızda kalacak. Bir diğer anlamı ise, iş ya da eğitim hayatına dair bir seyahatin söz konusu olmasıdır.

Rüyada uçak satın almak; yeniliklere açık olacağınız bir döneme girdiğinizin habercisidir. Hayatınızda güzel değişiklikler olacak ve başarı merdivenlerini daha hızlı tırmanacaksınız. İş hayatınıza dair planlarınız gerçekleşebilir.

Rüyada uçakta yemek; işinizle ilgili meselelerle meşgul olacağınızı ve yoğun bir iş temposunun sizleri beklediğini haberdar eder.

Rüyada uçağında içinde uyumak; arkadaş seçiminde dikkatli olmanız yönünde bir uyarı manasına gelir. Bazı üzücü olayları göz ardı etmeniz gerekebilir.

Rüyada uçak kaçırmak; bazı isteklerinizin hemen olmayacağını gösterir. Yaşamınızda bir takım konulara dair isteksiz olabilirsiniz. Yakın zamanda yeni insanlar ile tanışabilir ve yeni hayaller peşinde koşmaya başlayabilirsiniz.

Rüyada uçak gemisi görmek; güç ve şansı temsil eder. Gizemli bir insanla tanışabilir ve ondan iyi bir teklif alabilirsiniz. Bu kişi size fırsat kapılarını aralayabilir. Ancak aklınızda bazı şüpheler de olacak.

Rüyada uçak kazası görmek; hırs, aşk, arzu ve artan duygular hakkında yorumlanır. Aşk hayatınızda çalkantılı bir döneme giriyorsunuz. Sevdiğiniz insanla geleceğe yönelik yaptığınız planlar ertelenebilir veya iptal olabilir. Umut ve çabalarınız bitebilir. Trajik bir ilişki yaşayabilirsiniz ve bu ilişki sizin duygularınızı kötü yönde etkileyebilir.

Rüyada uçak sahibi olmak; yeni bir iş kurmak veya mal mülk almak anlamına gelir. Hedeflerinize tahmin ettiğiniz süreden çok kısa zamanda sahip olacaksınız ve bu başarılarınız çevrenizdeki kişileri gururlandıracak.

Rüyada uçak pilotu görmek; sizi yönlendirmek isteyen veya elinizden tutmak isteyen bir insana işaret eder. Bu insan size yardım eli uzatmak için çeşitli yollar deneyebilir ve bir şekilde hayatında olmanızı isteyebilir.

Rüyada savaş uçağı görmek; hayatınızda bir düzen kurmuşken hiç beklenmedik kötü sürprizler ile karşılaşabileceğinize yorumlanır. Beklenmedik maddi kayıplar olabilir ya da sevdikleriniz ile aranız açılabilir.

Rüyada uçak kullanmak; her işte tüm kontrolün sizlerin elinde olmasını istediğinizi gösterir. Başarılarınızın ardından gayret ve azminiz olacak. Azmi elden bırakmadığınız müddetçe önemli konumlara gelmeniz an meselesi diyebiliriz.

Rüyada uçak bileti görmek; hayatınızda bazı önemli kararlar alarak değişiklikler yapmak istediğinize ve ancak bunu yapacak cesaretinizin olmadığına yorumlanır. Aslında her şey elinizde ve tek yapmanız gerekenin kendinize güvenmeniz olduğunun henüz farkında değilsiniz.

Rüyada uçak görmek rüya tabirlerine göre aşk ve iş hayatında çeşitli deneyimlerin ve fırsatların sizleri beklediğine yorumlanır. Rüya sahibi bekar bir kızsa, yakında dünya evine girebilir. Bir erkeğin rüyasında uçak görmesi ise beklenmedik bir tehdit veya gecikme anlamına gelir. Rüyada uçak yolculuğu görülmesi her zaman bir değişimi simgeler. Büyük riskler almak zorunda kalabilirsiniz.

Rüyada uçak görmek kişinin bir yolculuk yapacağına işarettir. Bir kişi yüksek bir makamda çalışıyorken uçak görse daha yüksek bir makama erişeceğine delalet eder.

Rüyada havalanmış bir uçak içinde yolculuk yaptığını görmek ise; bilerek hayatında bir takım değişiklikler yapacağının işaretidir. Uçak rüya yorumcuları tarafından hayatta karşılaşılacak yenilikler olarak yorumlanmıştır. Bir kişi rüyasında uçak yaptığını görürse şans ona hayatın her anlamında gülecek demektir. Rüyada uçak aldığını görmek hayırlı ve iyi işlere işaret eder. Rüyada uçak sattığını görmek ise elde ettiği başarıları tek tek kaybedecek demektir. Rüyada uçak imal ettiğini gören kimse kısa süre içinde hiç beklemediği bir makam erişir.


Uçaklar hakkında bilmediğiniz ilginç bilgiler

Uçağın hikayesi eski yunan ve hindu hikayelerinde hayvan ve arabaların etrafında uçan adamlardan bahsedilmektedir. M.Ö. 400 yılında Yunan filozof, matematikçi ve mimarların buhar ile çalışan ve 600 metre yüksekliğe kadar çıkan uçan bir alet yaptığına dair rapolar vardır. Bu raporlar tam olarak doğrulanamadığı için Wright kardeşler motorlu uçağın ilk mucitleri olarak tarihe geçmiştir.

Her ne kadar ilk motorlu uçağı icat edenler Wright kardeşler olsa da uçak ile ilgili daha eski çalışmalara bir göz atmakta fayda vardır.

Kayıtlar 11. yy da yaşamış Eilmer adlı bir keşişin planör denemeleri yaptığını göstermektedir. Uçma denemeleri yapan bir başka isim ise Şair Abbastır. Kuşların uçma kodeksi ve uçak tasarımları ile Leonardo Da Vinci de uçağın tarihinde yer almaktadır.17. yy da  Hazerfen Ahmet Çelebi kanat takarak yaptığı başarılı uçma denemesi ile tarihe geçmiştir. 18. yy da Francoise Pilatre de Rozier’in bir balon üzerinde uçma denemeleri yapmıştır.

John Montgomery adlı Amerikalı bir bilim adamı 1883 yılında kontrollü bir planör yapmayı başarmıştır.

Her hangi bir itici gücü yani motoru olmayan tüm denemeler ve çalışmalar  Wright kardeşlere yön göstermiştir.

1903 yılında bir Fransada bulunan Uluslararası Havacılık Federasyonu (Fédération Internationale Aéronautique) tarafından Wright kardeşlerin uçağı sürekli olarak uçabilen ilk uçak olarak kabul edilmiştir. 2 yıl sonra 1905 yılında Wright kardeşler daha fazla kontrol imkanı olan ve daha istikrarlı olarak uçan Wright Flyer III adını verdikler uçağı yaptılar.

Wright kardeşlerin 1903’de ilk başarılı uçuşu gerçekleştirdiklerinden beri gelişmekte olan metal kuşları o zamanki haliyle kıyaslamak mümkün değil. Teknolojinin hızlı gelişiminin en iyi canlı örneği olan bu taşıtlar her zaman en son teknolojik aygıtlarla donatılmışlardır. Ülkemizde de havacılığın gelişmesi ve yeni havayolu şirketlerinin açılması ile rekabet artmış ve bilet fiyatları cüzi miktarlara düşmüştür ve bunun sonucunda uçmak herkes için daha kolay ulaşılabilir bir hal almıştır. Uçuşlarda ilgimizi çeken nedenini merak ettiğimiz bazı unsurları gelin beraber inceleyelim.

Koltuk kafalıkları

Bu konuda çeşitli söylentiler vardır bazı hava yolu şirketleri koltuk kafalıklarına kendi reklamlarını koyabilir ve ya ek gelir olarak oraya da reklam alabilirler. Bazı kaynaklar buraya kafamızı yaslamamamız gerektiğini, onların yıkanmadığını ve bakteri yuvası olduğunu söyler. Bu efsanede iki farklı durum vardır; bazı şirketler bu kafalıkları her uçuş öncesinde değiştirmektedirler, bazı şirketler ise bunları yıkayabilir ve ya günlük olarak değiştirme yapmaktadırlar.

Hayvan taşımayan şirketler

Evcil hayvanınız ile uçağa binmek istediğinizde bazı şirket politikaları gereği pek çoğu kabul etmez. Bunun nedeni aslında o uçakta hayvanınızın taşınmasının, hayvanınıza zararı olacağı içindir. Çünkü o uçakta muhtemelen tasarruf amaçlı kargo kompartımanı basınçlandırılmaz ve 40000 feet’de uçarken hayvanınız hem basınç farkından hem de oksijensiz kalarak hayati tehlike yaşayabilir. Bu gibi durumlar ısrar etmemeli ve buna izin veren havayolu şirketlerini tercih etmelisiniz.

Sigara içmek yasaktı ama kül tabağı var

En çok merak edilenlerden birisi de budur. Bildiğiniz gibi sigara içmek yasaktır fakat lavaboya gittiğinizde hemen kapının arkasındaki küllüğü görebilirsiniz. Birçok kişi bunun nedenini hep merak etmiştir. Öncelikle şunu belirtiyim bu küllük çok önemli bir komponenttir ve eğer o küllük yoksa ve ya sorun varsa uçak kalkamaz bile. Bunun nedeni ise; daha önceki yıllarda sigara içmek yasak olmasına rağmen bir yolcu lavaboda sigara içmiştir ve yanmakta olan izmariti klozetin yan tarafındaki çöpe söndürmeden atmıştır. Bunun devamında uçakta yangın çıkmış ve düşme durumuna kadar ilerlemiştir. O zamandan itibaren ek olarak o çöp kovası için uçaklara ekstra bir yangın söndürme sistemi ve kapının arkasına da kül tabağı koyulmuştur. Lavaboları izlemek mümkün olmadığı için eğer içiyorlarsa da en azından çöpe atmasınlar diye vardır.

Acil çıkış kapıları

Bu havayolu şirketleri acil çıkış kapılarına nasıl güveniyor da bu konuda hiçbir eğitimi olmayan sıradan bir yolcuyu oturtuyorlar ya uçak havadayken o kapıyı açsa ne olur? Bu sorunun cevabını biraz teknik bir şekilde cevaplıyayım. Yaklaşık 40000 feet civarında seyir ettiğimizi söylemiştim, bu durumda hem basıncın çok düşük olmasından hem de oksijen miktarının az olmasından dolayı insan yaşamını sürdüremez. Bunun için gövdedeki kabin yaklaşık 8000 feet hissi verecek şekilde basınçlandırılır. Dışarıda düşük basınç varken içeride ise yüksek basınç oluşturulur. Uçakların kapıları yapıları gereği önce içeri doğru biraz açılıp daha sonra dışarı doğru tam açılma gerçekleştirirler. Yani acil çıkış kapısında oturan o yolcu Dünya’nın en güçlü insanı dahi olsa bu kadar büyük bir basınç farkı varken o kapıyı içeri doğru açamaz.